FAQ – Rejestracja firmy

FAQ – Rejestracja firmy


Czy muszę znać angielski, żeby mieć firmę w Anglii?

Znajomość języka nie jest wymagana, aczkolwiek pomocna.

Czy będę musiał jechać do Wielkiej Brytanii?

Aby otrzymać numer NIN (odpowiednik polskiego NIP i PESEL) należy jednorazowo stawić się osobiście w Job Centre na terenie Wielkiej Brytanii. To jednorazowa wizyta.

Czy AngliaFirma.pl to oferta tylko dla freelancerów? Co jeśli mam większą firmę?

Polecamy usługi stowarzyszonych z nami firm: Admiral Tax (www.admiral.tax) – specjalizującej się w optymalizacji na rynku brytyjskim oraz Dowson Holding (www.dowson-holding.com), która w planowaniu podatkowym wykorzystuje kraje najbardziej przyjazne biznesowi z całego świata.

Czy są jakieś ograniczenia dla założenia firmy w Wielkiej Brytanii (branża, rodzaj usług)?

W Wielkiej Brytanii nie ma  wymogu posiadania specjalnych licencji czy zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej za wyjątkiem: świadczenia usług w zakresie bankowości, ubezpieczeń i doradztwa inwestycyjnego, handlu/wytwarzania pewnych kategorii lekarstw, trucizn, chemikaliów podwójnego zastosowania, win i alkoholi mocnych.

Niemniej jednak nasza oferta – ze względów formalnych – skierowana jest do firm kierujących swoje usługi do innych przedsiębiorców (B2B).

Dlaczego w Anglii to musi być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli limited?

Taka konstrukcja prawna daje największą swobodę i bezpieczeństwo w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz umożliwia zatrudnienie samego siebie jako dyrektora zarządzającego, który otrzymuje wynagrodzenie i odprowadza swoje składki na poczet ubezpieczenia.
Jest to rozwiązanie optymalne.

Co to jest adres spółki i czym to się różni od adresu osobistego?

Są to różne adresy.  Adres rejestrowy spółki identyfikuje firmę i służy do korespondencji z urzędami w Wielkiej Brytanii. Adres osobisty jest adresem, na który kierowana jest korespondencja urzędowa dotycząca zatrudnionego w spółce dyrektora zarządzającego.
W praktyce adres osobisty wykorzystany będzie tylko raz – w celu przesłania listu z numerem NIN, ewentualnie karty EHIC. Adres spółki wykorzystywany będzie wielokrotnie.

Mam znajomych /rodzinę w Wielkiej Brytanii - czy mogę skorzystać z ich adresu jako adresu osobistego?

Tak. Wystarczy ich zgoda na odebranie listu adresowanego do Ciebie.

Czy muszę zakładać konto bankowe w Anglii?

Nie ma takiej potrzeby. Twoje konto firmowe może być prowadzone w Polsce.

Czy potrzebna mi pieczątka z danymi mojej brytyjskiej firmy?

W Wielkiej Brytanii nie ma wymogu, a często nawet praktyki posiadania pieczątki.

Ile trwa założenie firmy w Wielkiej Brytanii?

W dużej mierze zależy to od tego, jak szybko uzyskamy od Ciebie wszystkie informacje i dokumenty. Sama finalizacja jest bardzo krótka: po wypełnieniu i wysłaniu formularza rejestracyjnego spółki limited (LTD) oraz opłaceniu faktury za rejestrację, spółka zostaje formalnie założona w przeciągu maksymalnie 2 dni roboczych.

Czy przeniesienie firmy do Anglii jest legalne? Czy są jakieś zagrożenia?

Nie ma żadnej regulacji prawnej zabraniającej otwierania i prowadzenia działalności obywatelom i rezydentom Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. Zagrożeniem może być jedynie strach przed nieznanym i brak odpowiedniej wiedzy. W kwestiach znajomości brytyjskich regulacji jesteśmy jednak ekspertami z wieloletnim doświadczeniem.

Co z firmą w Polsce kiedy już założę firmę w Anglii?

W przypadku małych freelnacerskich działalności polską firmę najlepiej zamknąć.

Co jak Wielka Brytania wyjdzie z Unii?

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby Wielka Brytania zmieniła zasady i przepisy dla już istniejących i zarejestrowanych spółek. Co za tym idzie, bardzo korzystnym rozwiązaniem jest otwarcie firmy w UK póki w dalszym ciągu znajduje się ona formalnie w UE. Po wyjściu, proces rejestrowania spółki przez obcokrajowca może ulec zmianie, w związku z czym najlepiej jest zrobić to już teraz.

Z analiz ekonomicznych, jakie posiadamy jasno jednak wynika, że ewentualny Brexit nie wpłynie na swobodę  świadczenia usług, a jedynie wprowadzi ograniczenia co do przepływu osób.

Copyright © 2020 by AT UK Consulting Limited - All Right Reserved.